פשפש הכותנה – צרתם של חקלאים ומגדלים

פשפשי הכותנה הם חרקים שנפוץ מאד למצוא בשדות חקלאים ובגינות אורגניות. פשפשי הכותנה יכולים להימצא במרחבים בהם יש גידולים חקלאיים רבים וכמובן באזורי מחייה ומגורים בהם נמצאים בני אדם, חיות מחמד או חיות משק. מדובר בטפילים קטנים וזריזים שמתרבים בקלות. פשפשים יכולים לשרוד למשך יותר מ- 70 יום ובזמן הזה הם יטילו ביצים, יתרבו במרחב, ויגרמו לנזקים עצומים ביבול החקלאי שלכם! פשפש הכותנה ניזון מגרעינים וגבעולים של צמחים – מה שגורם נזק לצמחים ומונע מהם לגדול וכמובן שהוא ניזון מהמאכל המועדף אליו כותנה בכל צורותיה.

לשמיעה של כל המאמר לנוחיותכם הקליקו על הכפתור ההפעלה.

 

צריכים שירותי הדברת של פשפש הכותנה? הגעתם לחברה המקצועית ביותר בתחום!
כל שירותי ההדברה תחת קורת גג אחת עם המדבירים המקצועיים ביותר ✅
שימוש בציוד האיכותי והמתקדם ביותר ✅
מחירים הוגנים – הנחות מיוחדות ✅
שירות איכותי ומהיר לכל חלקי הארץ עם המומחים שלנו! ✅
שירות בכל רחבי הארץ ✅

עזרנו כבר לעשרות אלפי לקוחות בכל חלקי הארץ להפטר מהפשפשים אחת לתמיד אז למה אתם מחכים תשלחו פנייה! 👈🏽

כמה דברים שצריך לדעת על פשפשים באופן כללי

בעולם יש מאות זנים של פשפשים, כאשר יותר מ 700 זנים של פשפשים נמצאים באזור הים התיכון. מתוך מגוון זנים תמצאו פשפשים השייכים למשפחות כמו: אנתוקוריים, פשפשיים (הידועים כפשפש המיטה), רכנפיים הלוא הם פשפשי כותנה, וטורפניים הניזונים בעיקר מדם של יונקים. במאמר זה נדון בפשפש הכותנה המעדיף צמחים מסוגים מסוימים וייתכן ונמצא במרחב שלכם.

אז מה צריך לדעת על פשפש הכותנה?

פשפש הכותנה נטפל אל שדות כותנה ואל שאר שדות חקלאיים. הוא נפוץ בכול רחבי העולם, ולמעשה מדובר בחרק טורף  כזה שניזון מצמחים, לכן הוא נפוץ בשדות חקלאיים. פשפש מסוג זה ניזון לעיתים גם מדם של יונקים, אז אפשר למצוא אותו גם בחוות בעלי חיים וגם במרבצים של חיות משק וחיות מחמד.

לפשפש זה שם מדעי – Lygaeidae . מדובר על משפחה של חרקים הכוללת גם את פשפש הזרעים ואת פשפש האדמה. באשר לגודל החרקים, מדובר על חרק גדול ביחס למשפחה אליה הוא שייך, וגודלו מגיע עד ל4.5 מילימטרים.

פשפשי כותנה בעלי מבנה אובאלי אשר דומה ממש לצורה של זרעים, אותם זרעים מהם פשפשי הכותנה ניזונים. צורה זו עוזרת להם להתמגן נגד טורפים. פשפש כותנה דק ויש לו מחושים ארוכים ודקים המורכבים משלושה עד ארבעה מקטעים. פשפשים מסוג זה יזיקו בדרך כלל לשדות כותנה, שדות של פירות, לשדות קנביס ולשאר שטחים חקלאיים.

כיצד נראה את פשפש הכותנה

פשפש הכותנה הוא חרק קטן שניזון מצמחי כותנה. זהו מזיק הגורם נזק לצמח ועלול לשבש את ייצור הכותנה ולפגוע באיכות שלה.

ניתן לזהות את פשפש הכותנה לפי המראה שלו בהגיעו לגיל בגרות פשפש הכותנה יגיע לגודל של עד 4.5 מילימטר כזכר בוגר ואילו נקבות של פשפש הכותנה יגיעו לגודל טיפה יותר קטן, בית הגידול שלו והרגלי האכלה שלו הם בעיקר לאכול זרעים של צמחים שונים כאשר המועדף אליו הוא צמח הכותנה כמובן. יש לו גוף שחור עם שש רגליים ושתי מחושים ארוכים ודקים. הוא חי באקלים חם וניזון מעלים וזרעים אך גם מעצי פרי כגון: עצי תאנים, עצי תפוחים ועצי אפרסקים וכמובן שהמאכל האהוב אליו הוא גבעולי וגרעיני כותנה.

קל לזהות את פשפש הכותנה מכיוון שיש לו גוף בצבע שחור וצבעה של הכותנה הוא לבן ונראה לעתים כמו צמר גפן לבן.

פשפש הכותנה

.

מדוע חשוב להדביר את פשפש הכותנה?

באופן כללי הדברות בחקלאות הן דבר נפוץ ונחוץ. ללא הדברה כל פרק זמן קבוע וסדיר לא יישארו יבולים איכותיים שלמים ולא יהיה ניתן לשמור על איכות היבול נקי מטפלים כאלו ואחרים כמובן שגם הצורך בייצוא ושווק של הגידולים הוא צורך בסיסי לשמירתם נקיים מחרקים וטפלים ובפרט נקיים מפשפשי הכותנה. פשפש הכותנה מזיק לשדות חקלאים רבים בארץ ובעולם ככה שאם שמתם לב כי ישנם כאלה בשדות שלכם – כדאי מיד לבצע הדברת פשפשים מקצועית. השיטה היעילה ביותר בחקלאות היא הדברה ביולוגית שמטרתה למגר טפילים באמצעות יבוא בעלי חיים שניזונים מהם ובכך לשמור על התוצר של יבול הכותנה שלכם מבלי התערבות של הדברה כימית אשר תהיה יעילה מאוד לאורך זמן ארוך יותר אך עלולה להזיק לאיכות הכותנה שלכם ולאיזון האקולוגי של בית הגידול שלכם.

נזקים של פשפש הכותנה

חשוב לדעת כי פשפשים מסוג זה אוכלים בעיקר את הזרעים של הכותנה ואת רוב הנזק שהם יעשו לכותנה יהיה ניתן להרגיש בעיקר בעת קצירת היבול כאשר איכות הכותנה תהיה נמוכה בעקבות פשפשי הכותנה. את פשפש הכותנה תמצאו בדרך כלל בשדות של עצי פרי הדר ובכרמים של יין, בנוסף לשדות הכותנה אשר נחשבים למוקד המשיכה המרכזי לפשפשי הכותנה. בין היתר יש זנים של Lygaeidae שימצאו בשדות תפוחים, תמרים, תאנים, לימונים, אפרסקים, כרמים ושדות תירס. פשפשים בשדות עלולים לגרום לנזק כלכלי כבד עבור חקלאים.

אם אתם חושדים כי הם קיימים בשדה שלכם – צרו קשר עם המומחים שלנו במרכז להדברת הפשפש. אנו נספק לכם ייעוץ מקצועי ויעיל, זיהוי של המזיקים, הדברה ביולוגית, הדברה אורגנית או כימית ומענה לכל השאלות שלכם.

הדברת פשפש הכותנה – למה זה חשוב וכיצד מטפלים במצב?

על מנת לטפל בפלישת מזיקים, נעשית בדרך כלל הדברה ביולוגית. ההדברה תעשה על ידי יבוא סוג חרקים כמו פשפש טורף ממשפחת הטורפניים. פשפשים כאלה יעזרו להדביר את זן ה Lygaeidae  ויעשו זאת בצורה טבעית ללא חומרים כימיים.

אם תרצו לוודא שאתם מבצעים הדברת פשפשים יעילה, אפשר לבחור חומרי הדברה שונים כמו חומרים המכילים פירטרום הנחשבים יעילים להדברת שדות כותנה. הדברת פשפש הכותנה תחסוך לכם המון זמן וכאב ראש בטיפול במזיקים בשטחים חקלאים או בגינות מכול מיני סוגים. השקעה בהדברה, תחסוך משאבים וכסף. לכן חשוב לעשות זאת רק עם חברה מקצועית להדברת פשפשי כותנה.

ככה יסייעו המומחים של המרכז להדברת הפשפש להפטר מפשפש הכותנה:

  • אנו נבצע הדברת פשפש הכותנה בכל שטח חקלאי, החל משדות גדולים עד גינות קטנות.
  • אנו מבצעים הדברת גינות, עצי פרי, ושאר גינות וחצרות בהם יש גידולים.
  • המומחים שלנו יספקו הצעת מחיר הוגנת ויעזרו לכם להבין בדיוק איזה שירותים נחוצים לכם ביותר, תוך חסכון בעלויות ומקסום זמן ההדברה.
  • המדבירים שלנו כולם אנשי מוסמכים וזהירים. לנו רישיון הדברת מזיקים מהמשרד להגנת הסביבה.
  • בין היתר נדע לזהות את סוג המזיקים שיש במרחב שלכם ונדע מהיכן הם מגיעים. אנו נדביר אותם ביעילות ונמנע חזרתם.

למחירון המלא שלנו להדברת פשפשים

 

האם אני והצוות שלי יכולים להדביר לבד את השדות, את הפרדסים והשטחים החקלאיים?

מי ששואל את עצמו: איך להדביר את פשפש הכותנה? חייב להבין מהו קנה המידה שבו התרבו פשפשי הכותנה, כמה מהם נמצאים בשטח, האם הם הטילו ביצים והתרבו? וגם כמה פירות או גידולים ניזוקו מהטפיל הזה?

אם מדובר בהתחלה ובשטחים קטנים יחסית – אפשר לבצע הדברה עם חומרים דוחי חרקים, אך יש לוודא שהחומרים מתאימים לסוג המזיק וגם לגידולים שלכם בכך שהם אינם פוגעים בהם.

שימו לב כי ההדברה בטוחה לשימוש והרחיקו חיות משק וחיות מחמד מהאזור כדי למנוע הרעלה של החיות. בנוסף לכך, בוודאי תצטרכו ציוד וחומרים להדברה חקלאית שיש לחבר לכלי הרכב באמצעותם אתם עובדים בשדה. במידה וישנה התפשטות רבה של פשפשים במרחב – מומלץ לקרוא למדביר מקצועי אשר יוכל לבצע הדברה פשפשים על הצד הטוב והיעיל ביותר.

 

לסיכום

פשפש הכותנה יכול לגרום נזקים לכותנה ולשדות שאינם מרוססים בחומרי הדברה. אם אתם רוצים לבצע הדברה אורגנית  אפשר לפנות אל המומחים של המרכז להדברת פשפש המיטה.

אם תרצו להדביר לבד את השטחים הנגועים, תוכלו לבחור חומרים נגד פשפשים אשר מתאימים לשדות חקלאיים ולגינות. פשפש הכותנה הוא מזיק שיש למנוע את כניסתו והגעתו לשדות, וכדאי לשים לב שאינו מתחיל להתפשט בשדות שלכם כדי למנוע הפסדים ונזקים עצומים לייבול שלכם!

המומחים של המרכז להדברת הפשפשים יכולים לייעץ לכם בנוגע להתאמת הטיפול, והתאמת לסוג השירות הדרוש עבור חרקים וטפילים הנטפלים לשדות חקלאות וגידולי שדה.

קצת על החברה שלנו ועל כותב המדריך הזה:

נבו נדב - מהמרכז להדברת פשפש המיטה

נבו נדב - מהמרכז להדברת פשפש המיטה

המרכז להדברת פשפש המיטה כולל צוות של מדבירים ותיקים ובעל ניסיון רב בענף ההדברה. אנחנו הקמנו את החברה במטרה אחת – לספק לקהל הלקוחות שלנו שירותי הדברה איכותיים ומקצועיים לחיסול פשפשים אחת לתמיד. אנו מספקים את כל סוגי ההדברות הדברה ירוקה וטבעית, הדברה כימית הדברה בקיטור כאשר המטרה העיקרית שלנו היא תוצאות אמיתיות בשטח.
ענף ההדברות זה עולם ומלואו אצלנו שירות אישי הוא מעל הכל!

שאלות נפוצות

פשפש כותנה בוגר מגיע לגודל של עד 4.5 מילימטרים לזכר ואילו לנקבה עד גודל של כמעט 4 מילימטרים צבעו שחור מכף רגל ועד ראש, בנוסף הוא בעל כ6 רגליים ו2 מחושים דקיקים וארוכים. מיכון שצבעו שחור והוא יותר גדול מפשפש המיטה יש האומרים שכאשר הוא נמצא בשדה של כותנה שהיא כידוע בצבע לבן יהיה קל מאוד לזהות אותו לצערנו לרוב זה לא יהיה נכון מיכון שלצערנו פשפש הכותנה אוהב מאוד להסתתר בגבעולים ובזרעים של הכותנה שהם אינם גלויים לעין.
פשפשים מסוג זה מגיעים מארצות ים תיכוניות, מאזורים של מים ולחות ונמשכים לשדות כך שהם נטפלים ל’כפתורים’ של כותנה אורגנית וגורמים לנשירת הצמח. כיום יש חקלאים המנסים לבדוק כיצד אפשר למנוע את הגעתו אל השדות באמצעות ניסויים כמו שימוש בחומרים שונים כדוגמת טימור C ושאר חומרי מניעה.
זה נכון שחרק זה, כשמו כן הוא “פשפש הכותנה”, אבל אין לו חוקים של ממש. הוא אומנם ניזון מגידולים כמו כותנה, תירס, כותנה, פירות הדר, אפרסקים ועוד – אבל הוא יכול להגיע גם לגינות פרטיות ומשם להיכנס לבתים פרטיים. לכן יש לשים לב אם אתם מזהים סימנים לפשפשים כמו עלים נגועים, פירות אכולים ואפילו סימני גירוד שיכולים להופיע אצל בני אדם ובעלי חיים.
תוכן עניינים

מדריכים נוספים שעשויים לעניין אותכם:

בלוג

פשפשים בבית

הורים עם ילדים בוודאי מכירים את הספר “פשפש מתלבש”, סיפור חביב לילדים על פשפש שבמשך כל היום מתלבט מה ללבוש עד שלבסוף כל היום שלו

קרא עוד »
איך נראה פשפש המיטה?
בלוג

איך נראה פשפש המיטה?

פשפשים הם לא רק חרקים שמציקים לבעלי חיים, אלא ממש גם לבני האדם. פשפש המיטה הוא סוג של פשפש, שהתזונה שלו נובעת ממציצת דמם של

קרא עוד »
השאירו פרטים ומדביר מקצועי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם
שתפו אותנו ברשתות החברתיות
לקוחות ממליצים
מידע נוסף